Image alt text (optional)

Koka konstrukciju savienojumi

Koka savienošana ar koku

Jums ir plaša izvēle, kad runa ir par savienojumiem starp kokmateriāliem: no tradicionālām, ar rokām darinātām metodēm līdz inovatīviem augsto tehnoloģiju risinājumiem, kas nodrošina perfektu līdzsvaru starp galdniecību, montāžu un materiālu izmaksām.

Uzziniet, kā var savienot koksni un kokmateriālus, kāpēc profesionālā koka būvniecībā jāpaļaujas uz tehniski apstiprinātiem savienotājelementiem un kādus risinājumus un pakalpojumus Hilti piedāvā jūsu koka būvniecības projektam.

Attīstība koka savienojuma nozarē

No koka tapām līdz augsto tehnoloģiju skavām

Kā var savienot kokmateriālus? Vairāku gadsimtu laikā ir izstrādāti un pilnveidoti galdniecības stila koka savienojumi, padarot nevajadzīgas skrūves, naglas un citus savienošanas materiālus. Namdaru savienojumi ietver ķīļgriezuma un dībeļa savienojumus, ķīļgriezuma un dībeļa savienojumus, Tannera savienojumus, āķveida savienojumus, stūra savienojumus, slīpsavienojumus, pārklājošos savienojumus un bārkstiņu savienojumus. Šādu galdniecības savienojumu lielā priekšrocība ir savienojuma stabilitāte un izturība. Ja galdniecības darbus veic ar rokām, tas nozīmē, ka būvprojektam ir nepieciešami lieli laika un naudas izdevumi.

Mūsdienās koka konstrukciju plānošanā ar rokām darinātie galdniecības izstrādājumi lielā mērā ir novecojuši, bet tradicionālās metodes piedzīvo pārsteidzošu renesansi. Datorkontrolēti apstrādes centri nodrošina precīzu mehānisko galdniecību. Ar galdniecības programmatūras palīdzību katrs atsevišķs koka elements tiek sagriezts pēc garuma un apstrādāts. Priekšrocības būvprojektos: liels ātrums, precīza apstrāde, izdevīgas cenas un stipras saiknes koka konstrukcijās.

Kas jāņem vērā, savienojot koka konstrukcijas

Stiprinājumu plānošana koka konstrukcijās

Veiksmīgas konstrukciju plānošanas un darbu sagatavošanas ietvaros galdniekiem ir svarīgi panākt līdzsvaru starp trim galvenajiem kritērijiem: Galdniecību - montāžu - materiālu izmaksām

Galdniecības pakalpojumi

Galdniecības nozarē ar rokām veidotu kokmateriālu un koksnes savienojumu montāžā ir nerakstīts likums: jo sarežģītāka ir savienojuma ģeometrija, jo sarežģītāks un dārgāks kļūst projekts. Mūsdienās ir pieejama mašīnbūvniecība. Ir iespējams realizēt gandrīz visas ģeometrijas, un, neraugoties uz ilgāku apstrādes laiku, tās ir arī lētas.

Montāža

Ir plašs saliekamo koka elementu montāžas iespēju klāsts ar izvēlēto stiprinājumu. No vienkāršas ievietošanas līdz tērauda detaļām ar spraugām, kurām ir augstas prasības attiecībā uz montāžas precizitāti. Montāžas laikā svarīgs ir ātrums un pielaides. Ja tās ir pārāk šauras, palielinās montāžas darbu apjoms un var būt nepieciešama atkārtota montāža. Jāņem vērā arī laikapstākļu ietekme, jo mitruma izmaiņas ietekmē koka kā būvmateriāla ģeometriju (uzbriešana un saraušanās).

Materiālu izmaksas

Kā atšķiras tipiskie stiprinājumi? Un cik maksā savienojums starp kokmateriāliem? No vienas puses, ir stiprinājumi, kurus individuāli aprēķina būvinženieris un kuru pamatā ir standartizētas tērauda detaļas. No otras puses, ir pārbaudīti un tehniski apstiprināti stiprinājumi (ETA), kas piedāvā skaidras produkta īpašības. Pēdējo cena ir augstāka nekā būvinženieru risinājumiem. No otras puses, galdniecībā ir mazāk darba, un būvlaukumā tiek ietaupīts daudz darba laika.

Kādi koka savienojumi ir pieejami?

Kurus koka savienojumus izvēlēties manam priojektam?

Galvenais izaicinājums koka konstrukciju būvniekiem un galdniekiem ir izvēlēties būvniecības projektam piemērotu savienojuma veidu. Tas ir tāpēc, ka izvēlētajiem savienotājelementiem ne tikai jāatbilst konstrukcijas prasībām, bet tie ietekmē arī atsevišķus galdniecības darbus un montāžas procesus, kā arī materiālu izmaksas.

Pastāv dažādi koka savienojumu veidi. Koka konstrukcijās būtiska nozīme ir mehāniskajiem savienojumiem ar papildu savienojuma elementu, piemēram, koka konstrukciju skrūvi. Daudzstāvu koka konstrukcijās sijas, kolonnas un sienu un griestu elementi tiek gatavi un savienoti uz vietas. Dažādi materiāli, piemēram, šķērslīmeņu koksne, cietkoksne vai līmētā koksne, un dažādas savienojuma detaļas rada neskaitāmas savienojumu iespējas. Lai vienkāršotu situāciju, kad runa ir par stiprinājumiem, būvinženieri var izvēlēties starp pielāgotiem tērauda konstrukciju risinājumiem vai apstiprinātiem standarta risinājumiem.

Koka konstrukcijās būvinženieriem galvanā izvēle ir starp: individuāliem galdnieku risinājumiem vai apstiprinātiem standarta risinājumi?

individuāli metāla konstrukciju risinājumi

Tā sauktie atslēdznieku risinājumi ir individuāli aprēķināti metāla savienojumu risinājumi. Tomēr to ražošana un kvalitātes kontrole ir ārkārtīgi sarežģīta. Tie prasa arī papildu darbu konstrukcijas analīzē, lai izstrādātu konstrukcijas projektu.

Apstiprinātie stiprinājumi koka konstrukcijās

Pārbaudīti un apstiprināti savienojuma risinājumi koka konstrukcijās palīdz būvinženierim izveidot savienojuma detaļas ar skaidri definētām slodzes vērtībām apstiprinājuma dokumentā (ETA, Eiropas tehniskais novērtējums). Slodzes vērtības testē ražotājs, izmantojot noteiktas testēšanas procedūras saskaņā ar Eiropas novērtējuma dokumentu (EAD), un tās publicē neatkarīgas institūcijas. Kvalitātes kontroli veic ražotājs, kā arī ārējie auditori. Tādējādi tiek nodrošinātas nemainīgas ražojuma īpašības. Konstrukcijas projektēšana ir vienkārša un uzticama, dažos gadījumos to papildina papildu projektēšanas programmatūra. Apstiprinātie stiprinājumi parasti ir saistīti ar lielākām materiālu izmaksām, taču tās parasti kompensē īsāks montāžas laiks būvlaukumā.

Inovatīvi risinājumi koka savienojumiem

Hilti produkti koka montāžai un nostiprināšanai

Hilti pastāvīgi izstrādā inovatīvus stiprinājumu risinājumus kokam, lai galdniecības uzņēmumi varētu ātri un droši būvlaukumā pabeigt daudzstāvu koka konstrukciju projektus un atrast optimālu līdzsvaru starp galdniecības, montāžas un materiālu izmaksām. Piemēram, dažādas skrūves vai līmētas vītņstieples, ar kurām var panākt stabilu koka siju, koka karkasu vai citu koka detaļu savienojumu. 

Koka konstrukciju skrūves

ETA apstiprinātās kokskrūves ir plaši pielietojamas dažādiem koka celtniecības materiāliem, piemēram, masīvkokam, šķērslīmežiem, laminētām sijām vai dažādiem paneļu materiāliem. Hilti kokskrūves atbilst I un II izmantošanas klasei. Hilti kokskrūves garantē drošus koka savienojumus ar koksni, piemēram, fasāžu stiprinājumiem, stiepes bīdes savienojumiem, šķērsgriezuma savienojumiem, siju šķērsgriezuma pastiprinājumiem, aksiāliem un bīdes savienojumiem un daudziem citiem savienojumiem.

Koka konstrukciju skrūves

Piekares bultskrūves

Hilti HSW Stockschraube fuer Holzverbindungen

Mūsu augstas stiprības piekaramās skrūves ar metrisko ISO vītni ir īpaši piemērotas saliekamo koka konstrukciju stiprināšanai un montāžai. Citas piekaramās bultskrūves tiek izmantotas, lai piestiprinātu tādus ēku inženierkomunikāciju elementus kā cauruļvadus, ventilācijas kanālus vai kabeļu teknes.

Vītņotie stieņi ar ielīmētu vītni


Lai nodrošinātu stabilu konstrukciju šaurākās telpās, trešā iespēja ir izmantot vītņstieņus. Lai izveidotu augstas stiprības savienojumus starp kokmateriāliem, var izmantot līmētus vītņstieņus, Glued in Rods (GIR). Izvēloties atbilstošus parametrus, savienojumiem var noteikt izmērus no elastīgiem līdz cietiem. 

Stipra komanda: ar Hilti HIT-RE-500 V4 injekcijas javu vītņstieples var viegli un droši nostiprināt. Tas nodrošina apstiprinātu risinājumu ar ETA un vispārējo tipa apstiprinājumu (DIBt).

Dalīties